Pranie a starostlivosť


Pokyny pre starostlivosť

Pred praním akýchkoľvek pletených alebo háčkovaných vecí si prečítajte pokyny na odporúčanú starostlivosť. Symboly nájdete na papierovom obale priadze.

 

Všeobecné informácie

Pletené odevy, ktoré sú vyrobené z priadze, na ktorej bolo označené ako „možné prať v práčke“, je možné prať v práčke pri nastavení jemného prania. Všetky ostatné vlnené odevy sa musia prať ručne alebo čistiť chemicky.

Pred praním sa uistite, že je odev otočený naruby. To chráni vonkajšiu stranu odevu pred prílišným odieraním. Okrem toho vždy zvolte správnu teplotu.

 

Pranie v práčke

Pri praní vlnených odevov v práčke musíte vždy použiť jemný prací prostriedok, ktorý je špeciálne vyvinutý pre vlnu! Za žiadnych okolností by ste nemali používať aviváž alebo prací prostriedok obsahujúci bielidlo, éterické oleje a podobne, pretože môžu poškodiť priadzu a viesť k splstnateniu a strate farby. Takéto výrobky tiež spôsobujú, že kadigány a pulóvre strácajú svoju pružnosť.

Je tiež dôležité, aby ste prali pri teplote uvedenej na obale klbka priadze. Niektoré priadze, ako napríklad bavlnené priadze, môžu pri praní pri príliš nízkej teplote púšťať farbu. Na druhej strane vlna sa môže pri praní pri príliš vysokej teplote zraziť.

 

Ručné pranie

Pri ručnom praní pleteného odevu je najlepšie použiť jemný prací prostriedok na vlnu alebo šampón bez prísad. Pred vložením odevu do vody sa uistite, že je prací prostriedok úplne rozpustený. Pri ručnom praní sa tiež uistite, že voda má teplotu, ktorá je uvedená na obale priadze. Nepoužívajte príliš veľký tlak alebo trenie, pretože by to mohlo viesť k splstnateniu vlny.

Vlnený odev by sa nemal nikdy žmýkať. Mokrý odev stačí položiť na froté uterák, opatrne ho natiahnuť do tvaru a nechať ležať, kým neuschne. Alternatívne je možné odev opatrne zrolovať do froté uteráka, aby sa vytlačila veľká časť vody, ale nikdy by sa nemalo silno žmýkať. Mokrý odev nikdy nevešajte na vešiak, aby sa takto vysušil! Dodatočná váha vody by spôsobila, že by sa odev natiahol a stratil by svoju pružnosť. Pletené odevy by sa mali vždy sušiť naplocho, napríklad na uteráku alebo sušiacom stojane. Toto je obzvlášť dôležité pre odevy z vlny Merino, ktoré majú tendenciu sa po vypraní zväčšovať.

 

Aký je najlepší spôsob, ako odstrániť škvrny?

Škvrny na vlnených odevoch treba dôkladne vyprať, najlepšie studenou vodou, do ktorej sa pridajte malé množstvo zemiakového škrobu a niekoľko kvapiek octu.

 

Čo je dôležité pri žehlení?

Vlnené odevy by ste mali obrátiť naruby a potom ich len zľahka napariť, bez toho, aby ste sa odevu dotkli žehličkou.

Často to však ani nie je potrebné. Zaveste vlnený odev cez noc vonku alebo ho zaveste v kúpeľni počas horúcej sprchy. Vlhkosť vo vzduchu spôsobuje, že prípadné nerovnosti samé zmiznú.

 

Ako sa môžem zbaviť malých žmolkov, ktoré sa niekedy objavujú na vlnených odevoch?

Hovoríme o žmolkovaní. Pri trení odevu dochádza k žmolkovaniu. Objavuje sa na miestach, ako je vnútorná strana rukáva, kde dochádza k väčšiemu treniu. K dispozícii sú špeciálne odstraňovače žmolkov.